17.09.2018 roku uczniowie i nauczyciele SNOSM I stopnia w Słubicach zebrali się na placu Sybiraków.

Powód był bardzo doniosły ,bo to właśnie w tym dniu uroczyście odsłonięto Pomnik Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną i Niepodległą Polskę. W związku z tym, że w tym roku również przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, dzień ten był obchodzony bardzo wyjątkowo. Uroczystość pod pomnikiem poprzedziła Msza Św. w intencji Sybiraków i Wałczących o Niepodległą Polskę. O podniosły charakter wydarzenia zadbała orkiestra Victoria z Rembertowa. Był apel poległych, salwa honorowa i poświęcenie nowo odsłoniętego pomnika, pod którym Pani dyrektor Anna Szurko wraz z uczniami złożyła kwiaty (EM).